Styczeń
27
17:21
Imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława
[wpdreams_ajaxsearchpro id=1]

Partner portalu

Okopowe

Ziemniaki (nie) tylko dla profesjonalistów

Dodane 9 września 2014 o 12:02   Autor: Remigiusz Waligóra
Mgr Irena Stypa (po lewej) oprowadzała przybyłych, po kolekcji odmian ziemniaka znajdujących się w Krajowym Rejestrze (Fot. R. Waligóra)

12 sierpnia Syngenta Polska oraz Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR-PIB w Boninie zorganizowali spotkanie poświęcone profesjonalnej uprawie ziemniaków. Spotkanie podzielone było na część teoretyczną oraz praktyczną.

W wykładach tematycznych jako pierwszy głos zabrał dr Sławomir Wróbel z IHAR-PIB Radzików. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na częstotliwość wymiany sadzeniaków w Polsce, która jest na bardzo niskim poziomie – średnio co 10 lat. Prof. dr hab. Józefa Kapsa z IHAR-PIB w Radzikowie mówiła o wynikach badań Grupy Euroblight. Euroblight jest to europejska sieć badań nad zarazą ziemniaka zrzeszająca naukowców i innych specjalistów pracujących nad zarazą i alternariozą ziemniaka licząca 150 członków z 22 krajów. Przemysław Urbaniak z Syngenta Polska mówił o nowym produkcie Carial Star 500 SC. Jest to nowy fungicyd w uprawie ziemniaka, który ma zapewniać kompleksową ochronę przed najważniejszymi chorobami, którymi są zaraza i alternarioza.

Po części teoretycznej odbyło się zwiedzanie poletek oraz była możliwość obejrzenia na przykładzie odmiany jadalnej wyników programu ochrony ziemniaków. Goście mogli zapoznać się z efektami działania najnowszych produktów i programu ochrony Syngenta. Tą część przedstawiali gościom zarówno eksperci Syngenta jak i dr Jerzy Osowski z Pracowni Ochrony Ziemniaka w Boninie. Doktor Janusz Urbanowicz zaprezentował działanie kolejnej nowości herbicydu – Arcade. Preparat będzie zarejestrowany do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w terminie przedwschodowym i krótko po wschodach ziemniaka. Mgr Irena Stypa oprowadzała przybyłych, po kolekcji odmian ziemniaka znajdujących się w Krajowym Rejestrze.

Ostatnio dodane:

Komentarze

Styczeń, 2020

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

So

Nd

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Brak wydarzeń w wybranym dniu